Privátna urologická ambulancia v Trenčíne prijme do novootvorených priestorov kliniky v Trenčíne zdravotnú sestričku / brata na dennú prevádzku.

Cystoskopické vyšetrenie

Je endoskopická vyšetrovacia metóda na vyšetrenie dutiny močového mechúra a močovej rúry. Slúži predovšetkým na diagnostiku zápalových, nádorových a vrodených ochorení močového mechúra a močovej rúry ako aj diagnostiku kameňov močového mechúra.

Najčastejším dôvodom k vykonaniu cystoskopie je nález krvi v moči alebo opakovane pozitívny nález mikroskopickej hematúrie, pozitívne cytologické vyšetrenie, sonografický nález nádoru močového mechúra či podozrenia na kameň v močovom mechúri alebo inej patológie, ako aj pravidelné kontroly po resekciách nádoru močového mechúra.

Slúži nielen ako diagnostická metóda, ale pri vyšetrení je možné zrealizovať aj niektoré terapeutické možnosti, ako odstránenie menších konkrementov, extrakcia stentov, odber histológie, prípadne aplikácia botulotoxínu pri liečbe hyperaktívneho močového mechúra.

Cystoskopy možno rozdeliť na:

  • Rigídne - kovové tuhé trubice s nízkym komfortom pre pacienta
  • Flexibilné - ohybné trubice s vyšším komfortom pre pacienta.

V minulosti sa cystoskopia vykonávala tvrdým kovovým nástrojom a jeho zavádzanie do močového mechúra bolo značne nepríjemné. Dnešné cystoskopy sú však výrazne tenšie, mäkšie, ohybnejšie – ide o flexibilné cystoskopy. Na našom pracovisku využívame moderný flexibilný (ohybný) cystoskop s veľmi malým priemerom.

Priebeh vyšetrenia:

Pacient spravidla leží na chrbte v gynekologickej polohe. Okolie vchodu močovej rúry sa vydezinfikuje a aplikuje sa lokálne anestetikum Cathejell Lidocain gél. Lekár zavedie cystoskop cez močovú rúry až do močového mechúra. Počas vyšetrenia je dôležité, aby si pacient uvoľnil panvové svaly. Močový mechúr sa počas vyšetrenia napĺňa sterilnou tekutinou, mechúr sa tak plní a lekár môže podrobnejšie preskúmať steny močového mechúra. Počas vyšetrenia a plnenia močového mechúra môžete pociťovať nutkanie na močenie. Samotná procedúra netrvá dlho, od zavedenia cystoskopu až do jeho vybratia môže uplynúť len niekoľko minút.

Z dôvodu podráždenia močového mechúra môže po vyšetrení nastať ľahké krvácanie (krv v moči), svrbenie, príp. pálenie pri močení či ľahká inkontinencia (samovoľný odchod moču). Tieto problémy by nemali trvať viac ako 1 -2 dni. Zriedkavo dochádza k infekcii (zápalu) močových ciest, obličiek a prostaty. Pokiaľ sú bolesti či krvácanie intenzívnejšie alebo trvajú dlhšie ako dva dni, prípadne máte zvýšenú teplotu, navštívte lekára.

Lekár vám môže dať antibiotiká, ktoré budete užívať počas 1 -2 dní. Pôsobia ako ochrana pred infekciou.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.