Privátna urologická ambulancia v Trenčíne prijme do novootvorených priestorov kliniky v Trenčíne zdravotnú sestričku / brata na dennú prevádzku.

Kvapavka

Nie je prežitok minulosti ...

Aj v dnešnej dobe a našich podmienkach je výskyt kvapavky výrazný. Napriek osvete sa stretávame s kvapavkou stále častejšie, pričom muži sú postihnutí viac. Na Slovensku je ročne diagnostikovaných približne 380 prípadov kvapavky, najčastejšie vo veku 15-35 rokov.

Kvapavka je pohlavne prenosné ochorenie. Prenos je možný kontaktom slizníc – vaginálnym orálnym a análnym stykom. Zriedkavý je prenos kontaminovanými predmetmi /vlhký uterák či ruky/.

Nebezpečenstvo tkvie v tom, že ženy postihnuté kvapavkou nemusia mať dlho žiadne príznaky a môžu nakaziť mužov, u ktorých sa v 90 % ochorenie prejaví.

Ako spoznám kvapavku?

Najčastejšie sa kvapavka u mužov prejaví žltozeleným výtokom z močovej rúry. Koniec močovej rúry môže byť opuchnutý, začervenaný. Bežným príznakom je bolestivé močenie- rezanie a pálenie.

U žien nemusia byť žiadne príznaky ochorenia alebo len nenápadný výtok, špinenie, až po výrazné prejavy, podobne ako u mužov.

Kvapavka je ochorenie, ktoré sa dá úspešne vyliečiť antibiotikami. Ale dokedy? Vo svete sa vyskytli kmene kvapavky, ktoré sú odolné takmer voči všetkým dostupným antibiotikám. Práve kvôli tejto odolnosti na antibiotiká sa v budúcnosti môže stať kvapavka nevyliečiteľným pohlavným ochorením.

Ak sa objavia príznaky kvapavky alebo ste mali sexuálny kontakt s osobou, u ktorej je podozrenie na kvapavku, ihneď vyhľadajte lekára a absolvujte vyšetrenie.